Celem konferencji będzie podjęcie ważnej dyskusji związanej ze zmianami klimatu zachodzącymi na świecie, wraz z identyfikacją aktualnych problemów i wyzwań związanych z utrzymaniem i zachowaniem dziedzictwa kulturowego miast, wsi i otwartych przestrzeni. Poruszenie tej kwestii może znacząco zwiększyć świadomość korzyści związanych z ochroną dziedzictwa historycznego oraz wrażliwości i zagrożenia dla tych zabytków.
Dziedzictwo kulturowe, które będzie głównym tematem badań, definiuje się jako: materialne i niematerialne. Konferencja skupi się na pierwszej z tych grup, do której należą: krajobrazy kulturowe, zabytkowe budynki i ogrody, stanowiska archeologiczne, zabytki. Warto podkreślić, że odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarczym, turystycznym i rekreacyjnym, przynosząc istotne korzyści na poziomie społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Będzie to trzecia konferencja z cyklu poruszająca temat dziedzictwa kulturowego (2019, 2020, 2021).
Zmiana klimatu wpływa na regiony na całym świecie i wiąże się ze zmianami średnich czynników klimatycznych, a także ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (burze, powodzie, fale upałów). Ponadto dodatkowym czynnikiem jest rozwój obszarów miejskich, który przyczynia się do obniżenia jakości wody, zwiększenia ilości nieprzepuszczalnych powierzchni oraz tworzenia miejskich wysp ciepła. Jak pokazują raporty Komisji Europejskiej, Międzyrządowego Zespołu ds.Zmian Klimatu (IPCC 2019) i ICOMOS (2019), niekorzystne zjawiska mogą również zagrozić przetrwaniu dziedzictwa kulturowego w przyszłości. Istnieją braki w polityce adaptacji dziedzictwa do zmian klimatycznych, braki wytycznych technicznych w poszczególnych krajach, co może przyczynić się do utraty cennych krajobrazów w najbliższych latach.

Jak stwierdzono w zielonej księdze w sprawie europejskiego dziedzictwa kulturowego z marca 2021 r., „Jesteśmy głęboko przekonani, że dziedzictwo kulturowe jest wektorem dla osiągnięcia długoterminowej wizji i celów politycznych Unii Europejskiej, w tym Europejskiego Zielonego Ładu. Dziedzictwo kulturowe to nie tylko ochrona naszego przeszłość – chodzi o kształtowanie naszej przyszłości ”.
Biorąc to pod uwagę, rozważania zostaną podjęte w kilku grupach tematycznych związanych z miastem, historycznymi ogrodami, obszarami wiejskimi i innymi cennymi kulturowo obszarami.
Skalę zmian i wzrost ryzyka można rozpatrywać zarówno pod kątem wpływu na architekturę, roślinność (nowa roślinność, zanik rodzimej roślinności), jak i zmian klimatycznych i ich wpływu na niszczenie drzewostanów. Osobną kwestią są czynniki zewnętrzne, w tym zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, które nie przewidują negatywnego wpływu na dziedzictwo.
Celem konferencji jest prezentacja badań i wymiana doświadczeń na temat zwiększania odporności dziedzictwa kulturowego.
W związku z niebezpieczną sytuacją epidemiczną oferujemy hybrydowe, stacjonarne spotkanie połączone z Internetem. Zgłoszenia prosimy przesyłać za pośrednictwem strony https://konferencjaogrodowa.pk.edu.pl.